Skip to main content
Obturacyjny bezdech senny to poważne zaburzenie snu którego nie można lekceważyć. Najczęściej jest on leczony poprzez terapię CPAP (Continuous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób leczenia bezdechu sennego. Nie wymaga on przyjmowania leków ani poddania się operacji, a korzyści ze stosowania aparatu mogą być odczuwane natychmiast, nawet podczas pierwszej nocy użytkowania.
Terapia polega na spaniu w masce podłączonej do urządzenia CPAP. Podczas snu aparat zapewnia stały przepływ stężonego powietrza przez maskę. Zabieg ten utrzymuje drożność górnych dróg oddechowych i ogranicza liczbę bezdechów, spłyceń oddechowych i wybudzeń które zakłócają sen. Na początku terapia może wydawać się niekomfortowa, ale większość ludzi szybko przyzwyczaja się do korzystania z urządzenia CPAP, a nawet nie wyobraża sobie spania bez niego. Kiedy już zdecydujesz się na terapię , najważniejsze żeby stosować ją każdej nocy przez jak największą liczbę godzin. Warto tutaj wspomnieć że aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ (90% kwoty 2100 zł tj. 1890 zł). Refundacja jest możliwa na podstawie wniosku o dofinansowanie sprzętu wystawionego przez lekarza specjalistę po przeprowadzonej diagnostyce i zdiagnozowaniu bezdechu.
Skuteczne leczenie bezdechu sennego może przynieść wiele korzyści.: pomaga złagodzić objawy, poprawia poziom energii, zwiększa produktywność i koncentrację, zmniejsza ryzyko spowodowania wypadku.