Skip to main content
Jedną z najczęstszych obaw pacjentów rozpoczynających terapię aparatami CPAP jest negatywny wpływ jaki to może mieć na ich życie seksualne. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale należy pamiętać, że jednym z głównych objawów nieleczonego OBS (obturacyjnego bezdechu sennego) jest utrata energii, obniżone libido i funkcje seksualne. Zatem korzyści przewyższają wszelkie możliwe negatywne skojarzenia z noszeniem maski do łóżka. Początkowe obawy mogą szybko minąć gdy tylko zauważy się pozytywne efekty terapii.
Osoby na terapii CPAP mogą czuć się nieatrakcyjne, a ich partnerzy mogą postrzegać to jako barierę. Ważne jest, aby podzielić się swoimi obawami z ukochaną osobą. Maskę można zdjąć w mgnieniu oka, więc nie ma powodu aby terapia CPAP miała zakłócać życie seksualne.
Może się okazać, że wprowadzenie terapii CPAP może zrobić więcej dla życia seksualnego, niż się wydaje. Głośne chrapanie może często prowadzić do problemów w związku, a jeśli doda się do tego utratę energii, libido i funkcji seksualnych to szybko można zobaczyć , jak leczenie może przynieść wiele pozytywnych korzyści.
Leczenie bezdechu sennego może mieć naprawdę pozytywny wpływ na libido. U mężczyzn bezdech senny wiąże się z niskim poziomem testosteronu i zaburzeniami erekcji. Regularne stosowanie CPAP może pomóc w ograniczeniu tych skutków ubocznych, a przy lepszym śnie poprawia się samopoczucie w ciągu dnia, co samo w sobie może mieć naprawdę pozytywny wpływ na najbliższych.