Problem chrapania dotyka co dziesiątą osobę. Mężczyźni stanowią w tym aż 80%. Choć większość przypadków chrapania nie jest szkodliwa dla zdrowia, nie wolno lekceważyć tej przypadłości.
Chrapanie można krótko zdefiniować jako objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło i chociaż samo w sobie nie stanowi zagrożenia (co najwyżej jest uciążliwe dla bliskich) to problem pojawia się, gdy staje się ono patologiczne i towarzyszy mu brak przepływu powietrza przez drogi oddechowe, czyli bezdech. Objawia się on bardzo gwałtownymi, i głośnymi wdechami następującymi po 10 do 60 sekundowej przerwie w oddychaniu. Jeśli takie bezdechy występują częściej niż 10 razy w ciągu godziny, nie jest to już chrapanie, ale obturacyjny bezdech senny.
Wielokrotne krótkotrwałe zatrzymania oddechu w ciągu nocy dają następstwa które są odczuwalne w ciągu dnia. Chorym na bezdech senny często towarzyszy ogólne rozdrażnienie i nerwowość, osłabienie, uczucie ciągłego zmęczenia, niekontrolowane uczucie zasypiania, trudności z pamięcią i koncentracją, pogorszenie funkcji intelektualnych, upośledzenie zdolności orientacyjnych. Z kolei do nocnych objawów bezdechu można zaliczyć takie objawy (oprócz chrapania) jak przerywany wielokrotnie sen, częste i nagłe budzenie się, nadmierna potliwość oraz częste oddawanie moczu w nocy.