Skip to main content
Większość osób odczuwa pozytywne skutki leczenia aparatem CPAP już w pierwszych dniach terapii. W pierwszej kolejności zauważamy to, że budzimy się rano wypoczęci oraz brak dziennej senności. Istnieje jednak wiele zaskakujących pozytywnych efektów terapii, na które nie zwracamy w pierwszej chwili, a bywają one równie spektakularne.
1. Zaczniesz na nowo śnić
Bezdech senny często zaburza funkcję snu, nie dopuszczając do wejścia w jego głębokie fazy. Bez głębokiego snu nie tylko trudno o wypoczynek ale zanikają marzenia senne. Powrót snów bywa zaskakujący, ponieważ sporo osób nie jest do końca świadomych tego, że ich nie miały od lat
2. Przestaniesz chodzić w nocy do toalety
Jednym z częstych objawów bezdechu jest nokturia, która objawia się zwiększonym wydzielaniem moczu w nocy, co zmusza nas do wstawania do toalety. Większość osób ze zdziwieniem zauważa, że śpiąc z aparatem CPAP mogą bez problemu przespać nawet osiem godzin bez wychodzenia z łóżka.
3. Poprawi się jakość twojej skóry i włosów
Czy od terapii CPAP można wypięknieć? Okazuje się, że tak i wystarczy na to już 2 miesiące efektywnej terapii. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan potwierdzili, że poprawia się owal twarzy, znikają zaczerwienienia skóry i opuchnięcia pod oczami. To wszystko zasługa dobroczynnego wpływu zdrowego snu oraz poprawie krążenia.
4. Schudnij z CPAP
Zmniejszenie objawów bezdechu pozytywnie wpływa na wydzielanie hormonów, które odpowiedzialne są za uczucie sytości oraz metabolizm. Z CPAP schudniesz zdecydowanie łatwiej.
5. Poprawa libido
Według badań zarówno panie jak i panowie zgłaszają wyraźną poprawę funkcji seksualnych w efekcie terapii. Poprawia się zarówno libido jak i potencja.
6. Zapomnij o nawracających infekcjach
Dość typowym efektem terapii CPAP, jest zmniejszenie ilości infekcji górnych dróg oddechowych. Nawet jeżeli zachorujesz, to dzięki aparatowi zdecydowanie szybciej wrócisz do zdrowia. Sprzyja temu prawidłowa wentylacja, odpowiednie nawilżenie śluzówki górnych dróg oddechowych oraz ogólny wzrost odporności.
7. Wzrost wydolności umysłowej
Przewlekłe niedotlenienie związane z bezdechem rujnuje nasz mózg. Skutkuje to obniżeniem funkcji poznawczych, problemami z pamięcią oraz podatnością na rozwój depresji. Na szczęście większość negatywnych skutków cofa się w pierwszych tygodniach i miesiącach terapii.