Skip to main content

Kiedy chrapanie przechodzi w bezdech senny – 6 faktów o bezdechu sennym

  1. Występują dwa rodzaje bezdechu sennego.
    a) Centralny bezdech senny (nie koniecznie poparty chrapaniem), czyli całkowite zatrzymanie przepływu powietrza w czasie snu. Notuje się go u niewielkiego procenta osób i związany jest z tym że mózg nie wysyła sygnału do oddychania.
    b) Obturacyjny bezdech senny (z reguły poparty chrapaniem), charakteryzujący się zablokowaniem dróg oddechowych, w wyniku czego dochodzi do spłycenia oddechu i epizodów bezdechu podczas snu. Często podczas snu, następuje zatrzymanie oddychania u niektórych osób nawet ponad 1minutę, a następnie następuje nagłe wybudzenie wraz z głośnym łapaniem powietrza z uczuciem podduszenia
  2. Bezdech senny wzrasta wraz z wiekiem.
    Ryzyko wystąpienia bezdechu sennego rośnie wraz z wiekiem, jest to wynikiem wiotczenia mięśni i często otyłością. Kobiety częściej cierpią na bezdech senny po menopauzie
  3. Bezdech senny jest często niezdiagnozowany.
    Szacuje się, że ponad 85% pacjentów z bezdechem sennym jest niezdiagnozowana. Zbyt wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że chrapanie jest sygnałem ostrzegawczym bezdechu sennego i związanych z tym wielu chorób.
  4. Nieleczony bezdech senny może mieć wpływ na Twoje zdrowie.
    Zignorowany i nieleczony bezdech senny może powodować poważne problemy zdrowotne. Problemy te obejmują wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzycę typu 2, udar i depresję.
  5. Zmiany stylu życia mogą zmniejszyć nasilenie bezdechu sennego.
    Częstą przyczyną bezdechu sennego jest otyłość, alkohol, palenie tytoniu czy leki nasenne. Także zmiana nawyków żywieniowych prowadząca do zmniejszenia wagi, wysiłek fizyczny, oraz rezygnacja z używek może zmniejszyć występowanie bezdechu sennego.
  6. Bezdech senny może wystąpić w każdym wieku, nawet u niemowląt.
    U dzieci bezdech senny jest często powodowany przez duże migdałki i migdałki gardłowe, które blokują drogi oddechowe podczas snu.